Pro naplnění touhy objevovat, poznávat a představovat život velkomoravské říše v období Mojmírovců, byla vybudována novostavba archeologické základny v krajině nedaleko akropole velkomoravského hradu Mikulčice – Valy. Z krajinářského pohledu bylo výzvou smířit nově navržený objekt s historickou krajinou osídlenou již v pravěku a raném středověku.
Stavba se nachází na nadmořské výšce duny Trapíkov, což jí poskytuje ochranu proti jarním záplavám, které jsou typické pro místní lužní krajinu. Tato poloha také zajišťuje strategický význam, protože stojí na klíčovém místě při vstupu do památkového areálu a je přímo spojena s přístupovou komunikací z Mikulčic.
Objekt je vkusně začleněn do okolní krajiny a jeho význam je patrný i z dálky. Severní fasáda vystupuje nad rostlinný porost, který doprovází přístupovou komunikaci směřující k akropoli. Cílem úprav krajiny je harmonicky navázat na charakter okolního prostředí, které se vyznačuje lužními loukami, roztroušenými solitérními stromy a různými porostními lemy.
V rámci krajinářských úprav byla obnovena lužní louka, do které byly vysazeny solitérní stromy. Dále byly vytvořeny parkovací plochy, se štěrkovými trávníky, které hostí bohatou paletu travin a bylin. V atriu se nacházejí záhony a popínavé rostliny. Kromě toho byly vytvořeny průlehy pro zpomalování a vsakování dešťové vody a na střeše objektu vznikla extenzivní zahrada.
Místo:
Autor:
Krajinářská architektura – TERRA FLORIDA: Antonín Wagner
Architektura – Pelčák a partner architekti
Rozloha:
Projekt:
Realizace:
Investor:
Zhotovitel:
Alfagreen, s. r. o.
Fotografie:
Jakub Tomšej, Filip Šlapal