Hlavním konceptem návrhu Jiráskova náměstí v Plzni je hierarchizace prostor a definování charakteru pro jednotlivá řešená místa. Prostor před kostelem a klášterem má být těžištěm celého území. Z důvodu využití pro různé aktivity je navrženo rozčlenění plochy na jednotlivá pole – pomyslné „koberce“, které svým výtvarným pojetím napoví, co od nich očekávat. Postupně tak můžeme projít přes gobelín před kostelem, vymezenou plochu s tržištěm, ubrus s kavárnou a posezením, mlatové petangové hřiště nebo koberce s dětskými hřišti. Vše doplňují plochy, kam je situováno posezení s lavičkami. Celý prostor náměstí tak získává jasně definovaná místa a přitom je možné kdekoliv projít. Rastr nových stromů stmeluje různorodé motivy koberců, vytváří jasný řád a v letních měsících příjemné pobytové prostředí.
Na Jiráskovo náměstí jsou navrženy dva druhy stromů – jinany a jasany. Jinany tvoří vnitřní rastr náměstí, zatímco jasany ho lemují po obvodu i kolem klášterní zahrady. Tyto dva druhy mají rozdílnou texturu, budou proto mezi sebou tvořit v průběhu vegetace zajímavý kontrast. V podzimním, období nastane výrazná a velmi efektní hra barev, kdy se jinany promění do výrazně žluté barvy, zatímco okraj náměstí z jasanů bude zbarven do karmínově červené až vínové barvy. Oba zvolené druhy dobře snáší městské prostředí, hutnění i zasolení.
Kavárna přispěje k oživení a vytvoří samozřejmý bod setkávání s možností posezení.
Podélné ulice mají umožnit pomalý průjezd vozidel i kol, navrženy jsou kolmá i podélná parkovací stání po obou stranách vozovky.
Místo před školou je samostatnou částí s vlastním charakterem a nemá být spojeno přímo s Jiráskovým náměstím. Tento prostor dnes nepřináší žádnou možnost k větším aktivitám. Plocha by měla být doplněna o kruhový zapuštěný amfiteátr, který bymohl být z jedné poloviny využíván i jako skatepark a stal by se tak více neformálním těžištěm aktivit studentů, ale i více samozřejmou součástí veřejného prostoru před školou.
Mlatové hřiště s možností jen si posedět nebo si zahrát pétanque.
Schéma rozčlenění prostoru na jednotlivé plochy – koberce.
Místo:
Autor:
TERRA FLORIDA: Lucie Vogelová
Spolupráce:
Jan Bárta, Marek Fischer, Jana Stupková
Projekt:
Ocenění:
Druhé místo v soutěži Nadace Proměny na revitalizaci náměstí