Jedním z hlavních přínosů projektu Miřejovická stráň je schopnost pracovat s dešťovou vodou a využívat ji v krajině. Tímto přístupem se park stává nejen místem pro relaxaci a zábavu, ale také inspirací pro udržitelné řešení vodního hospodářství ve městech.
V roce 2011, po zjištění problému eroze způsobené prudkými dešti, se město Litoměřice rozhodlo iniciovat projekt Miřejovická stráň. Díky finanční podpoře z dotací SFŽP se projekt postupně začal rozvíjet.
Park Miřejovická stráň je rozložen na čtyřech nesourodých pozemcích, které na sebe částečně navazují. Tento fakt poskytl možnost vytvořit komplexní prostor s různorodými prvky. Dětské hřiště s oválem pro jízdu na odrážedlech, okrasný sad s kultivary okrasných jabloní a třešní a květnaté louky tvoří jedinečnou kombinaci rekreačních a estetických prvků.
Landartové vlny, které jsou součástí parku, mají za úkol nejen esteticky obohatit prostor, ale také sloužit jako efektivní opatření proti erozi. Tyto vlny s korytem a travnatými kopečky na sebe navazují tak, že jejich tvarování odráží morfologii Českého středohoří. Pro vytvoření travnatých kopečků byly použity směsi květnatých luk od firmy www.agrostis.cz. čímž byla zvýšena biodiverzita a estetická hodnota parku.
Návrh parku kromě obvyklé rekreační a okrasné funkce řeší aktuální téma hospodaření s dešťovou vodou. Problematiku zadržení vody v krajině pojímá prakticky a snad i netradičně.
Místo:
Autor:
TERRA FLORIDA: Lada Veselá a Radka Šimková
Rozloha:
Projekt:
Realizace:
Investor:
Město Litoměřice, dotace SFŽP osa 6
Zhotovitel:
Fotografie:
Marie Moravcová, Martin Micka, TERRA FLORIDA