Městská část Praha 5 zadala tuto urbanisticko – architektonickou studii okolí ulic Plzeňská – Vrchlického. Území dlouhodobě zanedbávané, potřebující nový impuls… Tento projekt představuje vizi celkové proměny Motolského údolí, a to na základě výsledků zapojení veřejnosti a po zapracování připomínek městské části a Institutu pro plánování hlavního města Prahy.
Studie definuje Plzeňskou ulici jako obytnou s MHD a Vrchlického jako boulevard. Zaměřuje se na propojení parků do zelené osy a podporuje vznik nových lokálních center. Cílem je naplnit vizi multifunkční lokality, která bude udržitelná a prospěšná pro místní obyvatele Smíchova i celé Prahy. Celá územní studie je zde: https://motolskeudoli.praha5.cz/
Propojením ploch do uceleného systému získá prostředí nové kvality. Zejména lávka propojující Sacré-Coeur s Mrázovkou propojí dva velké celopražsky významné systémy zeleně a vytvoří tak cestu v přírodě, pro pěší a cyklisty, od Cibulky až na Pražský hrad.
Další východisko pro propojení zelených ploch lze spojit s obnovením historického povědomí o místě a vytvořit tak komplexní historicko-společenský park Motolské údolí – těžiště lokality.
Studie podrobněji řešila klíčová prostranství – například Park Kavalírka
Cílem studie je také zapojit Motolský potok zpět do veřejného prostoru, vrátit mu jeho význam a smysl, jako důležité přírodní linie údolí. Vrátit tak údolí jméno…údolí Motolského potoka.
Otevření potoka u Buďánek
Otevření potoka v Husových sadech
Košířské náměstí
Místo:
Autor:
Architektura a urbanismus – A69
Krajinářská architektura – TERRA FLORIDA: Lucie Vogelová a Radka Šimková
Spolupráce:
Architektky: Pavla Enochová, Barbora Havrlová,
Doprava: Ing. arch. Petr Preiniger
ZTI: Ing. Jitka Thomasová
Cyklo: Ing. arch. Tomáš Cach
Vizualizace: MgA. Jan Drška
Rozloha:
Projekt:
Investor: