Návrh na proměnu Tyršových sadů v Jablonci nad Nisou čerpá inspiraci z původní romantické kompozice parku založené na vstupních a pohledových osách, geometrii kruhů a malebných sceneriích. Syntézou historie a současnosti vzniká jedinečné místo k setkávání a reprezentativní prostor uprostřed Jablonce.
Cílem návrhu je mimo jiné stanovit nový realistický standard pro přístup k řece a podobu veřejných prostranství v návaznosti na ni. Lužická Nisa se v parku probouzí k životu, je zpřístupněna z obou břehů a v části navazujícího území Nové Pasířské je navržen prostor k jejímu rozlivu.
Na současná hodnotná místa jsou navázána ohniska parku s koncentrací různorodých dějů, vjemů a zážitků. Budova sokolovny je vtažena do dialogu s parkem díky novému multifunkčnímu předprostoru. Přirozený centrální bod v místě kruhové podesty je akcentován novým umělecky pojatým vodním prvkem. Do severozápadní části parku je navrácena vodní plocha a na ní navázán nový objekt kavárny, propojující Tyršovy sady s parkem Nová Pasířská.
Navržená cestní síť využívá principy osové symetrie a kruhů inspirované původní romantickou kompozicí parku. Zároveň respektuje přirozené směry pohybu a morfologii terénu. Na důležitých místech v parku vznikají velkorysé pobytové plochy.
ZADOVÁDĚT SI VE FONTÁNĚ
Centrální kruh s interaktivním vodním prvkem je jedním z hlavních lákadel parku. Tvarování jeho povrchu imituje členitý charakter jablonecké krajiny se zakusující se Lužickou Nisou a přitékajícími potoky.
Autorsky zpracovaný umělecký prvek plní funkci estetickou, pobytovou i symbolickou.
POSLECHNOUT SI KONCERT V PAVILONU
Historickému Brathovu pavilonu je vytvořen velkorysý předprostor v podobě mlatového kruhu s posezením. Je zde dost místa pro sedící i tančící publikum při koncertech a představeních, v ostatních časech může být plocha využita libovolně.
Z druhé strany je pavilon lemován trvalkovým záhonem s kvetoucími keři a vytváří malebnou kompozici při pohledu přes vodní plochu.
U druhého hlavního vstupu na opačné straně parku vzniká pobytový prostor v návaznosti na novou vodní plochu a prostupný pavilon s občerstvením. V této části je zpřístupněna řeka pomocí pobytových betonových schodů.
Zázemí parku s WC a pavilon s občerstvením
Hodnocení poroty
Oceněný soutěžní návrh zodpovědně reaguje na požadavky zadání. S respektem k historickému charakteru prostředí doplňuje prvky a zázemí pro současné společenské potřeby. Výsledný konzervativní výraz lze chápat jako snahu nalézt identitu místa prostřednictvím posílení jeho původního genia loci. Naplněním žádaného propojení parku s předprostorem sokolovny získávají Tyršovy sady zpět svou původní dominantu. Požadavky zadavatele plní návrh pragmaticky jako sestavu vzájemně se nepodmiňujících částí (přístup k řece, objekty zázemí, vodní prvek, dětské hřiště apod.), což reflektuje avizovaný přísný harmonogram navazujících projektových prací. Očekávané rozvinutí vrstvy výtvarného umění v parku návrh zohledňuje kompoziční úpravou polohy stávajících soch a návrhem nového díla propojeného s vodním prvkem, které má přes své schematické zpracování zjevný potenciál. V ideové části řešeného území návrh sympaticky pracuje s korytem Lužické Nisy. S ohledem k situaci hodnocení jediného návrhu, absenci porovnání širšího spektra autorských přístupů a předpokladu navazujícího jednání zadavatele s autory návrhu, formulovala porota a přizvaní odborníci rozsáhlou sadu připomínek a námětů k úpravě a dopracování návrhu.
Místo:
Autor:
TERRA FLORIDA: Lucie Vogelová, Eliška Šárová, Zuzana Štemberová
Ruby Pavoučková
Jan Trpkoš
Jitka Hofmeisterová – architektura
Anna Vopařilová – architektura
Spolupráce:
Dagmar Šubrtová – umění
Vít Rous – vodohospodářská část
Rozloha:
Projekt:
Investor:
Statutární město Jablonec nad Nisou
Ocenění:
2. cena v otevřené projektové krajinářsko-architektonické soutěži